Čierne semienka: Liek na všetko (okrem smrti)

Tieto skromné, no neskutočne silné semienka zneškodňujú super-baktérie odolné voči antibiotikám, liečia chemickými zbraňami otrávene telo či stimulujú obnovu umierajúcich beta buniek v pankrease pri cukrovke.

 

Napriek tomu len veľmi málo ľudí vie, že existujú.

 

Semienka jednoročnej rastlinky nigella sativa (slovenky: černuška siata alebo rasca čierna, česky: černucha setá alebo černý kmín) sú cenené kvôli svojim liečiacim vlastnostiam už odnepamäti.

 

Sú známe aj pod inými názvami, ako napríklad rímsky koriander, čierny sezam, čierna rasca alebo cibuľové semiačka.

 

Prvé zmienky o ich kultivácii prichádzajú zo starého Egypta. Olej z čiernych semienok sa dokonca našiel aj v hrobke faraóna Tutanchamóna pred 3300 rokmi.

 

V arabskej kultúre je čierna rasca označovaná za požehnané semená. Traduje sa tiež, že islamský prorok Mohamed o nich raz povedal, že sú „liekom na všetko okrem smrti“.

 

Mnohé z liečebných účinkov čiernych semienok boli dôsledne potvrdené aj v súčasnej biomedicínskej literatúre. Od roku 1964 bolo publikovaných 458 panelovo overených štúdii, ktoré sa o nich zmieňujú.

 

Existuje vyše 40 rôznych zdravotných problémov, na ktoré má táto bylinka prospešný účinok, vrátane nasledovných 19 špecifických farmakologických vplyvov:

 • analgetické (bolesti tlmiace)

 • antibakteriálne

 • protizápalové

 • proti vredom

 • proti cholinergné (tlmiace nervové vzruchy)

 • antifungálne

 • proti vysokému krvnému tlaku

 • antioxidačné

 • antispazmodoidné

 • antivirálne

 • spriechodnenie priedušiek

 • inhibítor glukoneogenézy (antidiabetické)

 • hepatoprotektívne (chrániace pečeň)

 • na nízky krvný tlak

 • senzitívnosť na inzulín

 • vyvolávanie tvorby interferónu

 • leukotrínový antagonist (pri alergiách)

 • ochrana obličiek

 • inhibítor nádorového nekrózneho faktoru alfa

Uvedených 19 farmakologických účinkov je len podmnožina širšieho okruhu ich prospešných vlastností.

 

Len 2 gramy čiernych semienok denne malo u ľudí za následok zníženú úroveň glukózy, zníženú inzulínovú rezistenciu, zvýšenú činnosť beta buniek v pankrease a znížený glykovaný hemoglobín (HbA1c).

 

Nasledujú príklady ďalších účinkov užívania čiernych semienok.

 

Helikobakter Pylori

Čierne semienka majú klinicky prospešnú aktivitu v porovnaní so štandardnou terapiou troma antibiotikami.

 

Epilepsia

Čierne semienka sú tradične známe svojimi protikŕčovými vlastnosťami.

Štúdia z roku 2007 s epileptickými deťmi, ktorých stav nereagoval na konvenčné lieky, ukázala, že vodný extrakt týchto semienok výrazne u nich znížil výskyt záchvatov.

 

Vysoký krvný tlak

Denné užívanie 100 až 200 mg extraktu z čiernych semienok počas 2 mesiacov malo pozitívny vplyv na zníženie krvného tlaku u pacientov s miernou hypertenziou.

 

Akútna tonzilofaryngitída

Je charakteristická zápalom mandlí a hrdla. Najčastejšie je zapríčinená vírusmi.

Kapsule s čiernymi semienkami sa ukázali ako účinný prostriedok na zmiernenie bolesti hrdla a následnej potreby užívania liekov proti bolesti.

 

Otrava chemickými zbraňami

Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia na pacientoch postihnutých zásahom chemických zbraní zistila, že prevarené vodné extrakty z čiernych semienok zredukovali respiračné symptómy, pískanie v hrudi, zlepšili hodnoty testov pľúcnych funkcií a tiež obmedzili potrebu a množstvo podávaných liekov.

 

Rakovina hrubého čreva

Štúdie buniek odhalili, že extrakt čiernych semienok bol efektívnejší v porovnaní s chemoterapeutikom 5-Fuóruracilom pri potláčaní rastu rakoviny hrubého čreva.

 

Ich bezpečnosť bola samozrejme neporovnateľne lepšia.

 

Štúdia na zvieratách zasa ukázala, že olej čiernych semienok má významné potláčajúce účinky na rakovinu hrubého čreva u myší bez pozorovaných vedľajších účinkov.

 

MRSA (superbaktérie odolné na antibiotiká)

Čierne semienka majú antibakteriálnu aktivitu na klinicky izolované časti baktérií rezistentných voči antibiotiku meticilín.

 

Opiátová závislosť a abstinenčné príznaky

Štúdia na 35 ľuďoch závislých na opiátoch ukázala, že čierne semienka sú efektívnou terapiou pri dlhodobej liečbe tejto závislosti.

 

Keď sa hovorí o prírodných látkach ako čierne semienka, na um prichádzajú zmienky o „semienkach prenášajúcich hory“. Ak sa nad tým zamyslíme, neznamenajú semienka vlastne nádej na pokračovanie života tých druhov, ktoré ich splodili?

 

Semená sú vlastne také kondenzované miniatúrne holografické fragmenty života samotného. Predstavujú znak formujúceho sa budúceho organizmu a vyjadrujú emblém nesmrteľnosti života ako takého.

 

Ak pochopíme skutočnú podstatu semien a koľko života sa v nich nachádza (minulého, súčasného a budúceho) potom sa nebude zdať divné to, ako dokážu pokoriť baktérie rezistentné na antibiotiká, vyliečiť telo od chemických jedov či stimulovať regeneráciu umierajúcich beta buniek produkujúcich inzulín v pankrease.

 

Ako konzumovať a kde kúpiť čierne semienka?

Pre vysokú využiteľnosť aktívnych látok je najlepšie čierne semienka pomlieť (napríklad v mlynčeku na mak). Tie potom konzumovať buď priamo alebo z nich urobiť odvar a ten vypiť.

 

Na Slovensku sa čierne semienka (černuška siata, čierna rasca) dajú zohnať často len ako osivo v semenárskych obchodoch na kusy, čo je pre ich použitie ako potraviny nepraktické.

 

Na bežnú konzumáciu ich v 100 gramovom balení predáva cez internet napríklad Indický obchod.

 

Dajú sa tiež kúpiť v forme oleja (na Slovensku tuto, v Česku tuto).

 

Záver

Úloha prenášania hôr pri chorobe je oveľa viac súca pre semienka ako nejaké chemické lieky.

 

Najväčším rozdielom medzi semienkom a syntetickou chemikáliou je ten, že semienko vytvorila príroda, pričom chemikáliu vyrobil človek poháňaný túžbou po zisku s pomäteným chápaním prírodných procesov.

 

Dnes znova nadišiel čas, aby ústredné miesto v medicíne zaujali jedlo, semienka, bylinky, rastliny, slnečné svetlo, vzduch, čistá voda a áno, aj láska.

 

Ak to medicínsky systém neurobí, zrúti sa pod narastajúcou vlastnou váhou korupcie, neobratnosťou, utrpením a následným finančným dlhom, ktorý vytvára.

 

Zdroj: Black Seed: The Remedy for Everything but Death