Púpava lekárska - burina alebo jarný chlieb?

Viete, kedy sa pre mňa oficiálne začína jar? Vo chvíli, keď sa zo zeme začnú drať novorodené púpavové lístky. Sú ako prvá úroda, ktorú si môže každý z nás neobmedzene nazbierať - a to úplne zadarmo. Znamenajú koniec zimnej éry hypermaketových ľadových šalátov, špenátu a rukoly. Pocit, keď si konečne vlastnoručne môžem nazbierať potravu nabitú energiou zeme, života, je na nezaplatenie.

Púpava lekárska má široké použitie v liečiteľstve. Pripravuje sa z nej odvar, šťava, sirup i čaj. Zlepšuje trávenie a používa sa pri ťažkostiach so žlčníkom a pečeňou. Má mierne močopudné účinky a taktiež pôsobí na zníženie krvnej hladiny cukru, preto sa odporúča aj pri cukrovke. Prečisťuje krv a odstraňuje akné a svrbenie kože. Nevymýšľam si, naozaj je toho tak veľa -  to všetko mi vyzradil herbár:-) Nie je teda nič lepšie, ako začať jar očistnou púpavovou kúrou.

Okrem toho je prirodzene, ako každá iná zelená rastlina, zdrojom chlorofylu. Ten napomáha krvotvorbe a zásubuje telo množstvom kyslíka. Za zmienku stojí aj fakt, že zelené listy sú akousi zberňou slnečného svetla a slnečnej energie. Konzumovaním jedlých zelených bylín a burín si tak veľmi môžeme pomôcť.

Konzumovať možno celú rastlinu - koreň, vňať, stvol, kvet aj listy. Poďme si teda ukázať, ako možno z púpavy pripraviť chutný jarný šalát.

Rastlinku sa snažíme zbierať na čistejšom mieste - v lese, na lúke alebo záhradke. Vyberáme si mladú, čistú rastlinu. Môžeme ju zo zeme vyrezať celú aj s koreňom. Púpavu očistíme od hliny a nežiadúcej trávy už pri zbere, aby sme si ušetrili preberanie a čistenie "úlovku" doma. Doma tak už len púpavu premyjeme pod studou tečúcou vodou a necháme chvíľu odležať v mise s vodou. Potom ju nakrájame nadrobno a vytvoríme šalát podľa chute a fantázie.

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme niekoľko variácií.

 

 Púpavový med
300 púpavových kvetov (bez zelených lístkov a stonky), 2 očistené, na kolieska nakrájané citróny povaríme 5 minút v 1,5 litri vody a odstavíme na 24 hodín. Na druhý deň precedíme cez gázu alebo jemné sitko, pridáme 1,5 kila cukru a hodinu varíme na miernom ohni. Med by mal zhustnúť, ťahať sa. Naplníme do pohárov, uzatvoríme viečkom, postavíme hore dnom až do vychladnutia. Med použijeme na ochutenie čaju, je však dobrý aj proti kašľu a nachladnutiu. Vydrží až do jari; ak chceme mať istotu, tak ho ešte môžeme sterilizovať na 80 stupňov.

 

   Základný púpavový šalát

Potrebujeme:

 • púpava

 • cibuľa

 • citrónová šťava

 • olej lisovaný za studena

 • korenie a soľ podľa chuti

Postup:

Púpavu a cibuľu nadrobno nakrájame. Pridáme šťavu z citróna a trochu olivového oleja. Ako korenie možeme použiť napríklad kurkumu. Rátajte však s tým, že púpava je sama o sebe horká a kurkuma jej na horkosti trochu pridá. Taktiež ju urobí suchšou a preto je vhodné pridať buď viac oleja alebo citrónu podľa chuti. Hodí sa napríklad aj čierne korenie. Ak chceme mať šalát slaný, môžme jemne osoliť (zdravšia je napr. himalájska alebo čierna soľ) alebo môžeme použiť kvapku umeoctu.

 

"Taliansky" púpavový šalát

Potrebujeme:

 • púpava

 • cibuľa

 • olivový olej lisovaný za studena

 • citrónová šťava

 • cherry paradajky

 • červená paprika

 • balzamikový ocot

 

Postup:

Nakrájame nadrobno púpavu, cibuľu, cherry paradajky a červenú papriku. Paradajkami nemusíme šetriť, dodajú šalátu výbornú chuť a vlhkosť. Červenej papriky nakrájame pomenej. Pridáme šťavu z citróna, olivový olej a ak máme radi, tak aj trochu balzamikového octu na dochutenie. Všetko dobre premiešame.

 

Jogurtový púpavový šalát

Na prípravu použijeme všetky ingrediencie zo základného púpavového šalátu (viď. hore) a primiešame ešte biely jogurt alebo kyslú smotanu. Vegáni môžu použiť rastlinný jogurt. Jogurt šalátu dodá jemnosť a prekryje horkosť púpavy, ktorá môže spočiatku prekážať. Na horkosť šalátu si však rýchlo zvyknete.

Na to, aby sme púpavu dokázali čo najlepšie stráviť a využiť všetky jej prospešné látky, je dôležité dodržať zásadu dobrého požutia potravy, keďže púpava ako rastlina obsahuje celuózu, základnú stavebnú látku rastlinnej bunky.

 

 

 zdroj: internet