1.čakra – Muladhára

Nazýva sa tiež koreňová, alebo základná. Nachádza sa fyzicky v oblasti medzi konečníkom a genitáliami, natočená smerom k zemi.

Ovplyvňuje všetky pevné časti tela, koreň chrbtice, chodidlá, kosti, zuby, nechty, konečník, tlsté črevo a má vplyv i na bunky a imunitný systém. Má tiež vplyv na pohlavné orgány, krvný obeh, teplotu, u detí rast, svaly. Ako žľaza sú k nej priradené nadľadvinky. Z hormónov je to adrenalín a noradrenalín. Je zodpovedná za pohyb, aktivitu a alergie. Zo zmyslov je to čuch a schopnosti asimilácie.

Priraďuje sa k elementu Zem. Táto čakra je spojená s rodinou a kmeňom, kam každý patrí.

Táto čakra sa formuje od narodenia do 7 roku človeka. A potom znovu od 50 – 56 roku života. Symbolizuje vzťah k materiálnemu svetu, k zemi, ku svojej rodine a spoločenstvu. Týka sa jej schopnosť zaistiť základné životné potreby, sila brániť sa, presadiť, schopnosť cítiť sa na rôznych miestach ako doma, uznávanie spoločenských a rodinných pravidiel, potreba logiky, štruktúry a systému.

Blokáciu 1. čakry spoznáte tiež podľa týchto fyzických a psychických príznakov, ako je napr: chronická bolesť v spodnej časti chrbtice, zápal sedacieho nervu, nádor konečníka, poruchy imunity, depresie, neistota, nedostatok opory, odlúčenosť od Zeme.

Ak chceme 1. čakru prečistiť, musíme prijať a naučiť sa ctiť svoju pôvodnú rodinu, všetky ľudské spoločenstvá a životodárnu matku Zem. Musíme byť ochotní odpustiť členom rodiny bolesť, ktorú nám  hlavne v detstve spôsobili. A byť vďační za dar života ktorý nám dali.

 

Otvárame si čakry

Na otváranie čakier vieme použiť kombináciu meditácie, mudry (pozície prstov) a mantry (spievanie/vyslovovanie slabiky), mandaly (obrázok čakry) a ritualizovanej sviečky. Alebo si u mňa objednajte čistenie - odblok čakier.

Mudry, ktoré používame, majú schopnosť poslať viac energie danému miestu v tele, kde je čakra umiestnená.

Na znásobenie účinku sa používa zvuk. Používame špeciálny typ mantier; každá čakra má priradenú svoju vlastnú bídža mantru. Keď sa tento zvuk spieva, v tele vzniká rezonancia a tú cítiť aj v danej čakre. Čo sa týka výslovnosti, nezabúdajme, že zvuky sú zvučné a dlhé – teda “A” znie ako “aaaah” a “M” znie ako “mmmng”.

Keď robíme čakrovú meditáciu, robme ju aspoň počas 7-10 dychov. Nadýchneme sa, zaspievame, znova sa nadýchneme a zaspievame a tak dokola.

 

Otvárame koreňovú čakru

Mundra pre koreňovú čakru: spojíme konček palca a ukazováka.

Sústredíme sa na oblasť koreňovej čakry, teda na miesto medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi.

Spievame LAM

 

  

                                                              hudba pre 1. čakru: