7. čakra  SAHASRADA

korunná, temenná

Symbolom tejto čakry je lotos s 10000 okvetnými lístkami. Farba je fialová, biela alebo zlatá. Základným princípom tejto čakry je číre bytie. Ovplyvňuje veľký mozog. Žľaza s ktorou je siedma čakra spojená je šišinka mozgová – epifýza

Keď sa začína korunná čakra otvárať, zažíva človek stále častejšie okamžiky, pri ktorých bude miznúť oddelenosť vlastného bytia od vnútorného sveta. Vedomie bude dokonale stíšené a široké. A v tomto kľudu dochádza k uvedomeniu vlastnej podstaty ako všadeprítomného číreho bytia, v ktorom je všetko obsiahnuté. S postupným rozvíjaním 7 čakry sa tieto okamžiky stanú častejšími a budú stále jasnejšími, až prejdú v trvalú skutočnosť. Keď je človek pre ne zralý môže toto konečné osvietene nastať náhle, a nedá sa z neho už prepadnúť späť. Individuálne ja sa stane ja Univerza.

Prejav výrazného zablokovania je pocit oddelenosti od plnosti bytia. Človek nie je nikdy úplne zbavený pocitu strachu. Ostatné čakry sa nemôžu rozvinúť do celej šírky svojich možností. Ich jednotlivé energie nevibrujú v plnom súlade s Univerzom a tím nie sú ani v plnej harmónii so sebou navzájom. Vládne pocit neistoty a nezmyselnosti z doterajšieho života. A je umocnený strach zo smrti.

Spojuje duchovné telo s fyzickým telom. Nemoci spojené s korunnou čakrou sú depresia, Parkinsonova nemoc, schizofrénia, epilepsia, senilná demencia.

 

Otvárame si čakry pomocou mudier

Na otváranie čakier vieme použiť kombináciu meditácie, mudry (pozície prstov) a mantry (spievanie/vyslovovanie slabiky), mandaly (obrázok čakry) a ritualizovanej sviečky. Alebo si u mňa objednajte čistenie - odblok čakier.

Mudry, ktoré používame, majú schopnosť poslať viac energie danému miestu v tele, kde je čakra umiestnená.

Na znásobenie účinku sa používa zvuk. Používame špeciálny typ mantier; každá čakra má priradenú svoju vlastnú bídža mantru. Keď sa tento zvuk spieva, v tele vzniká rezonancia a tú cítiť aj v danej čakre. Čo sa týka výslovnosti, nezabúdajme, že zvuky sú zvučné a dlhé – teda “A” znie ako “aaaah” a “M” znie ako “mmmng”.

Keď robíme čakrovú meditáciu, robme ju aspoň počas 7-10 dychov. Nadýchneme sa, zaspievame, znova sa nadýchneme a zaspievame a tak dokola.

 

Otvárame korunnú čakru

Ruky držíme vo výške žalúdka. Prsty oboch rúk sú prepletené, pravý palec prekrýva ľavý, prsteníky sú narovnané a dotýkajú sa špičkami.

Sústredíme sa na oblasť korunnej čakry na vrchu hlavy.

Spievame OM alebo AUM.  Alebo nič; niekedy sa popisuje že s korunnou čakrou sa nespája nijaký zvuk, pretože cez zvukovú vibráciu nie je možné dosiahnuť úplnú osvietenie.

                                                                             hudba pre 7. čakru:

 

                                      A všetkých 7 v jednom - môžete si ich prehrať viac krát po sebe