3. čakra  Manipúra

hovorí sa jej aj pupočná čakra. Má žltú farbu. Nachádza sa asi 2 prsty nad pupkom, jej chrbtové umiestnenie je nad 10 hrudným stavcom. Živel spojený s 3 čakrou je oheň a zo zmyslov ktoré 3 čakra ovplyvňuje je zrak. Odpovedajúca žľaza je slinivka brušná a hormón inzulín.

Princíp 3 čakry je intuícia, utváranie.

K 3 čakre sa priraďujú orgány: dutina brušná, tráviaci systém, žalúdok, vnútornosti, pečeň, žlčník, ľadvinky, slinivka, vegetatívny nervový systém, nadľadvinky, slezina, stredná časť chrbtice.

Blokáciu 3 čakry môžeme cítiť najviac v oblasti brucha. Sô to potiaže s trávením, žalúdočné a dvanástikové vredy, črevné poruchy, potiaže so žalúdkom, zápaľ slinivky brušnej, cukrovka, anorexia, bulímia, porucha činnosti pečene a nadľadviniek.

Cez energie 3 čakry k nám prehovára naša intuícia.Do tejto oblasti sa ukladá naše trápenie.3 čakra je sídlo ega, emócií a životnej sily. V žlčníku sa ukladá neprejavená zlôosť, problémy so slinivkou ukazujú na málolásky k sebe. S 3 čakrou súvisí podmienená láska, napr. keď to nezješ, nebudem ťa mať rada.

3 čakra sa vyvíja od 15 – 21 rokov. V tejto dobe prebieha rozvoj osobnosti človeka, spracovávanie prežitkov a pocitov, formovanie života, poznávanie moci, sily, vplyvu a múdrosti. Tématami 3 čakry sa v živote znova zaoberáme od 64 – 70 rokov. Témata súvisejúce s 3 čakrou sú hrdosť, sebaúcta, sebadôvera, zodpovednosť za vlastné rozhodnutia, osobná česť, starostlivosť o ostatných, citlivosť na kritiku.

V 3 čakre väčšinou pociťujeme strach a je v nej tiež obsiahnutá intuícia k prežitiu. Upozorňuje nás na hroziace nebezpečie. Aby bola 3 čakra dobre otvorená a v harmónii, je treba vytvoriť si láskyplný vzťah k sebe, rozvinúť sebaúctu a hrdosť. V opačnom prípade hrozí psychická slabosť, kedyčlovek potrebuje k bežným veciam súhlas od iných ľudí. Je závislý na skupine, na partie a trpí strachom z opustenia.

 

Otvárame si čakry pomocou mudier

Na otváranie čakier vieme použiť kombináciu meditácie, mudry (pozície prstov) a mantry (spievanie/vyslovovanie slabiky), mandaly (obrázok čakry) a ritualizovanej sviečky. Alebo si u mňa objednajte čistenie - odblok čakier.

Mudry, ktoré používame, majú schopnosť poslať viac energie danému miestu v tele, kde je čakra umiestnená.

Na znásobenie účinku sa používa zvuk. Používame špeciálny typ mantier; každá čakra má priradenú svoju vlastnú bídža mantru. Keď sa tento zvuk spieva, v tele vzniká rezonancia a tú cítiť aj v danej čakre. Čo sa týka výslovnosti, nezabúdajme, že zvuky sú zvučné a dlhé – teda “A” znie ako “aaaah” a “M” znie ako “mmmng”.

Keď robíme čakrovú meditáciu, robme ju aspoň počas 7-10 dychov. Nadýchneme sa, zaspievame, znova sa nadýchneme a zaspievame a tak dokola.

 

Otvárame Solárny plexus (pupočnú čakru)

Ruky umiestnime pred žalúdkom, trochu nižšie ako solárny plexus. Spojíme končeky prstov tak, aby všetky mierili od nás. Prekrížime palce. Je dôležité držať prsty rovné! Sústredíme sa na oblasť solárneho plexu v blízkosti chrbtice, v oblasti nad pupkom.

Spievame RAM

 

                             hudba pre 3. čakru: